معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور به ویژه در معدن بسیار کارساز است اما به سرمایه بسیار نیازدارد که در شرایط کنونی می توان از توانمندی ایرانیان مقیم خارج بهره برد. ایرانیان خارج از کشور، برای حضور در بخش معدن و صنایع معدنی ایران توانایی لازم را دارند ومی توانند از ظرفیت اعتباری خود در بانک ها به خوبی استفاده کنند. به جز در مورد عناصر نادر خاکی، فناوری خاصی در کشور کم نداریم و در سایر عرصه های معدنی پیشرفت های فناورانه خوبی داشته ایم.

خروج یک جانبه آمریکا از برجام نمی تواند برای بخش معدن و صنایع معدنی ایران مشکل ساز شود.

دونالد ترامپ که از بهمن سال ۹۵ به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از برجام را اعلام کرد.

بر پایه اعلام نوزدهم اردیبهشت ماه امسال خزانه داری آمریکا، در ۲ دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه تحریم های پیش از توافق هسته ای اعمال میشود.

در این فرصت شریکان اقتصادی ایران یا باید ادامه همکاری را برگزینند یا باید برای برکنار ماندن از پیامدهای تحریم نسبت به کاهش یا توقف مناسبات خود اقدام کنند.

چنانچه اتحادیه اروپا، چین و روسیه به قول و امضای خود در برجام پایبند باشند، برای تداوم فعالیت های اقتصادی در بخش معدن وصنایع معدنی مشکلی رخ نمی دهد و از این وضعیت عبور می کنیم.

اگر سیستم بانکی برای جابجایی پول مشکلی نداشته باشد، با کمترین دردسر در بخش معدن روبه رو هستیم.

گاز یکی از مواهب ایران است که وقتی با معادن ممزوج میشود، قابلیت رقابت پذیری خوبی در محصولات معدنی کشور ایجاد می کند. زمانی برای ساخت کارخانه های کنسانتره، گندله و حتی آهن اسفنجی، به حضور خارجی ها نیازمند بودیم اما امروز آهن اسفنجی را تا آخرین مرحله به طور مستقل تولید می کنیم که نمونه آن، بهره برداری از سه کارخانه آهن اسفنجی با فناوری ایرانی «پرد» است.

سهم ۲۱ درصدی تولید معادن و صنایع معدنی از صادرات پارسال نشان دهنده توان این بخش در اقتصاد کشور و نیازمندی جهان به محصولات ایرانی است.

 

مهدی کرباسیان

 

Last modified on جمعه, 05 بهمن 1397
  • 0 comment
  • Read 4085 times

Leave a comment

درباره ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

تماس با ما

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

  • آدرس : تهران میدان ولیعصر کوچه ولدی کوچه فیروزه

  • ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

  • شماره تلفن : ۰۲۱۸۸۹۴۵۶۵۷
    شماره موبایل : ۰۹۱۹۲۲۰۲۲۱۰

پست های ویژه